Kategoria

Sadzonki


mar 31 2016 Drzewko truskawkowe-bezcenne wsparcie dla...
Komentarze: 0

Choć dla wielu osób jest to przede wszystkim ciekawy krzew ozdobny, idealnie sprawdzający się w ogrodach zimowych oraz na tarasach, w niektórych ogrodach drzewka truskawkowe są sadzone z innego powodu. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę z tego, jak wielkim wsparciem owo drzewko będzie dla naszego zdrowia.

 

Ogród pełen zdrowia

 

Miłośnicy zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia, niezwykłe właściwości drzewka truskawkowego docenili już dawno. Smaczne i zdrowe owoce tego drzewka są popularnym składnikiem wielu domowych przetworów oraz miłym sposobem na urozmaicenie swej diety. Mało kto jednak zdaje obie sprawę, że drzewko truskawkowe może być stosowane w zielarstwie. Leczniczymi właściwościami wyróżniają się korzenie tego krzewu, choć i kora, i liście tego drzewka są wykorzystywane w walce o ludzkie zdrowie. Mają one właściwości moczopędne i ściągające, dzięki czemu pomagają w skutecznym oczyszczaniu organizmu. Dodatkowo w korze tego krzewu znajduje się sporo taniny-substancji, która jest ceniona m.in. za swe bakteriobójcze właściwości.

 

To, co piękne, może być też pożyteczne. Dzięki temu możemy cieszyć się wspaniałymi ogrodami, które dostarczać nam będą wielu cennych dla zdrowia substancji.

lut 16 2016 Truskawki z sadzonek
Komentarze: 0

Sadzonki truskawek nabywane z upraw glebowych po zakupie możemy przechowywać jeszcze przez 7 dni zabezpieczone przed przesychaniem,  w temperaturze kilku stopni. Potem należy wysadzić je do gruntu.

 

Gleba pod sadzonki musi być odpowiednio przygotowana.

 

Truskawka lubi gleby raczej żyzne, bogate, ale lekkie, przepuszczalne i dobrze nawilżone, nie przesychające. Źle rośnie na  glebach ciężkich, podmokłych i tworzących powierzchniowe skorupy. Gleba powinna być lekko kwaśna. Zbyt wysokie pH obniżamy za pomocą nawozów fizjologicznie kwaśnych (np. siarczanu amonu), jeśli jednak będzie wynosiło poniżej 4,5, nasze truskawki mogą mieć zbyt mało wapna. Ewentualną chlorozę (brak magnezu i/lub żelaza objawiający się żółknięciem i wysychaniem blaszek liściowych) zwalczamy opryskami z chelatu żelaza.

 

Uprawy wczesne sadzimy na glebach lekkich, szybko schnących wiosną i łatwo nagrzewających się. Musimy pamiętać o utrzymaniu wilgotności powierzchni- truskawka ma płytki system korzeniowy. Znakomitym rozwiązaniem jest ściółkowanie podłoża, czy to za pomocą słomy, czy mat dostępnych w sklepach ogrodniczych.

 

Sadzonki truskawek sadzimy w rozstawie 25 cm x 50 cm. Na 10 m2 zmieści się ok 100 szt. Dołki pod truskawki powinny być na tyle głębokie, aby nie były pozaginane. Po posadzeniu obficie podlewamy.